رئیس هیئت موسس دانشگاه آزاد گفت: از دانشگاه آزاد حقوقی دریافت نمی‌کنم و حقوق پرداختی مدیران دانشگاه آزاد نسبت به گذشته تعدیل شده است است.

تعدیل پرداختی مدیران دانشگاه آزاد نسبت به گذشته ، از دانشگاه آزاد حقوقی دریافت نمی‌کنم

به گزارش خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی گروه تحریریه سایت جوان؛ علی اکبر ولایتی مدیر هیات موسس و هیات امنای دانشگاه آزاد در نشست خبری خود که صبحگاه امروز برگزار شد، اظهار کرد: دانشگاه آزاد بدون تردید یکی از پدیده‌های مهم بعد از انقلاب بوده و هست، به خصوص بر روی پسوند اسلامی دانشگاه تاکید داریم و از ابتدا هم همین بود، این دانشگاه بزرگترین دانشگاه حضوری دنیاست که با نظر امام (ره) تاسیس شد و خدمات بسیاری انجام داده است.

وی بیان کرد: مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی نقش مهمی در تاسیس این دانشگاه داشت و مقام معظم رهبری نیز بر جهت گیری درست و کیفیت دانشگاه تاکید دارند، این دانشگاه نه دولتی است نه شخصی نه غیرانتفاعی، بلکه متعلق به مردم است و هرجا مورد نیاز بوده ایجاد شده است تا خدمت رسانی کند.

رئیس هیات موسس و هیات امنای دانشگاه آزاد گفت: تلاش مدیریت تازه بر این است که به ارتقای کیفی دانشگاه بپردازیم و جهت گیری‌های دانشگاه در جهت مطلوب نظام و نظر مقام معظم رهبری باشد، باید کاری کرد بخشی که به علت پرسشها اقتصادی از دانشگاه محروم بودند، ولی استعداد دارند بتوانند از این دانشگاه استفاده کنند بنابراین من و هیات امنا اصرار داریم که متناسب با شرایط اقتصادی افراد مستعد برنامه ریزی کنیم.

تعدیل پرداختی مدیران دانشگاه آزاد نسبت به گذشته ، از دانشگاه آزاد حقوقی دریافت نمی‌کنم

وی تصریح کرد: نباید مسئله اقتصادی مانع تحصیل شود و باید متناسب با محرومیت در شهریه تخفیف داده شود، یکی از آرمان‌های جمهوری اسلامی که جنبه عملی کمتری داشته است بحث نخبگان است.

ولایتی ادامه داد: البته اخیرا معاونت علمی اقداماتی انجام داده هست، ولی دانشگاه آزاد متکفل این کارها می‌شود، یعنی استعداد‌ها را در رشته‌های متفاوت بورسیه می‌کنیم، این کار مانع از فرار مغز‌ها می‌شود، لیکن امروزه مهم‌ترین عامل پیشرفت انسان‌ها هستند و غربی‌ها هم از سال‌ها قبل طراحی کردند که افراد نخبه دنیا سوم را جذب کنند که هم ضرر‌های کوتاه مدت دارد و هم بلند مدت، لیکن اگر کشوری از مجموعه ژنتیکی با استعداد تهی شود ضرر دارد، توصیه بعد اینکه اساتید آینده دانشگاه هم از همین نخبگان هستند.

وی با تاکید بر اینکه نباید از مسایل فرهنگی غافل شد، گفت: این انقلاب یک انقلاب فرهنگی و عقیدتی هست، حضور پرشور مردم در انتخابات به گونه‌ای است که گویا ابتدای انقلاب است و زیاد کردن اقبال مردم را نشان می‌دهد بنابراین دانشگاه آزاد هم که متعلق به نظام است باید ارمان‌های مردم را راه اندازی العین کند، تاکید ما بر مسایل فرهنگی بسیار زیاد است.

رئیس هیات موسس و هیات امنای دانشگاه آزاد اظهار کرد: امیدواریم به گونه‌ای شود که گزینش اول داوطلبان در کنکور سراسری دانشگاه آزاد باشد و این نشانه هم دور از دسترس نیست، با آزادی دانشگاه آزاد در استفاده از اساتید مجرب که کمتر قوانین دیوان سالارانه و موانع بروکراتیک در این دانشگاه جهت جذب اساتید وجود دارد باید به جایی برسیم که استحقاق مردم کشور عزیزمان ایران است ما کشوری هستیم که در دانشگاه پیشتازیم ما ربع رشیدی و جندی شاپور را داشتیم و این کشور و دنیا اسلام بیش از هزار سال پرچمدار علم و فرهنگ بوده است.

رئیس هیئت موسس دانشگاه آزاد گفت: از دانشگاه آزاد حقوقی دریافت نمی‌کنم و حقوق پرداختی مدیران دانشگاه آزاد نسبت به گذشته تعدیل شده است است.

وی در پاسخ به پرسش خبرنگاری گفت: بین ما و وزارت علوم گفت‌وگو‌های متعددی در خصوص رشته محل‌های این دانشگاه صورت گرفت و آخر به تفاهم رسیدیم و تعداد رشته محل‌هایی که مورد نظر بود به تایید وزارت علوم رسید.

ولایتی در پاسخ به خبرنگاری مبنی بر اقدام دانشگاه آزاد جهت معرفی اعضای هیات امنا و هیات موسس به شورایعالی انقلاب فرهنگی بیان کرد: هنوز شخصی را معرفی نکردیم، ولی در آینده نزدیک جهت ترمیم هیات امنا و هیات موسس اقدام می‌کنیم.

وی در پاسخ به پرسش خبرنگار دیگری تصریح کرد: در اسلام مردم آزادند که هر فکری داشته باشند، بنابراین آزادی عقیده در اسلام تضمین شده است است و بسیاری از دانشمندان فرهنگ و تمدن اسلامی غیر مسلمان بوده‌اند، به عنوان نمونه فردی به نام آندلسی یهودی هست، ولی زیر پرچم اسلام رشد کرده و کارهایش جزء تمدن اسلامی به حساب می‌آید.

رئیس هیات موسس و هیات امنای دانشگاه آزاد گفت: بعضی هرچه می‌خواهند می‌گویند بدون اینکه دانشجو فضای پاسخگویی داشته باشد، ما کسی را مجبور نمی‌کنیم انچه عقیده ارزش نیست در دانشگاه ازاد درس بدهند بلکه هر کس اعتقاد است بیاید در دانشگاه ازاد درس دهد، یک طرفه تریبون را گرفته اند و هرچه می‌خواهند در کلاس‌ها می‌گویند مشخص است که راضی از قاضی برمی‌گردند.

وی ادامه داد: فردی به نظریه داروین انتقاد داشت و آنها در بی دینی و ترویج اباهی گری چنان پایبندند که اگر کسی حتی مستدل انتقادی را بیان می‌کند اجازه نمی‌دهند در دانشگاه امریکا تدریس کند، یک استاد اصرار می‌کرد که کشور عزیزمان ایران باید با صهیونیست متحد شود این فرد یا مزدور است یا مشکلی دارد که زیر پرچم جمهوری اسلامی از اتحاد با اسراییل جنایتکار سخن می‌گوید و در جمهوری اسلامی آزادی است که هرکه هرچه می‌خواهد می‌نویسد، ولی در دانشگاه آزاد باید در چارچوب قوانین باشند هرکس نمی‌خواهد نیاید. دانشگاه آزاد جای ضد انقلاب نیست، نمی‌شود زیر پرچم دانشگاه ازاد علیه نظام و کشور ترویج کنند.

ولایتی در پاسخ به این پرسش که آیا قصد انتشار فیش‌های حقوقی مسئولان دانشگاه آزاد را دارید؟ گفت: بنده از خودم شروع می‌کنم، من هیچ حقوقی نمی‌گیرم، قرار شده است آنچه مصوب دولت است اجرا کنیم و مازاد آن اجرا نمی‌شود. از گذشته اطلاع ندارم، ولی اکنون به این صورت است.

تعدیل پرداختی مدیران دانشگاه آزاد نسبت به گذشته ، از دانشگاه آزاد حقوقی دریافت نمی‌کنم

وی راجع به دیدار از مراکز نظامی و حرف آمانو گفت: ما به آمانو یک توصیه داریم که از گذشته پند بگیرد و تحت القائات نباشد. ما می‌دانیم که سفر‌های متعددی صورت گرفته که دیدار داشته باشند، ولی این را بدانند که اگر در حد ادعا‌های ترامپ هم باشد نمی‌توانند اقدامی علیه کشور عزیزمان ایران کنند چه برسد که عوامل دست چندم مراکز نظامی ما جزء امنیت ملی ماست و هیچ کس اجازه دیدار ندارد چه آمانو چه دیگران.

ولایتی گفت: با عربستان در همین حد توافق داریم که حجاج ما سفر کردند و این گام مثبتی هست، ما در روابط دو جانبه مشکلی با عربستان نداریم، ولی در روابط منطقه‌ای توصیه ما به عربستان این است که در روابط منطقه‌ای دخالت نکند، لیکن این کار به نفع عربستان نیست.

وی در مورد کشتار مردم میانمار گفت: از جمله بی منطق‌ترین کار‌های دنیا همین کار بود، قرن‌ها این‌ها در انجا زندگی می‌کنند و حالا با یک ادعای واهی نژاد پرستانه می‌گویند چندهزارسال پیش نبوده اند، چند هزار سال پیش اصلا اسلام نبود. این زن که آمده همان سیاست میانمار را اجرا می‌کند در حالیکه ادعا‌های بشردوستانه داشت، قطعا این سیاستی شکست خورده است و قابل دوام نیست و محکوم است و مجامع بین المللی بخصوص شرکت ملل متحد باید جدی‌تر جلوی این‌ها بایستند.

رئیس هیات موسس و هیات امنای دانشگاه آزاد گفت: نخستین بار نیست که آمریکایی‌ها بیانات ضدایرانی دارند، اینها در منطقه شکست خوردند ان‌شاءالله به زودی آزادی رقه و آزادی موصل و حلب و پیروزی‌های دیگر حکایت از دومینوی پیروزی‌های حکومت قانونی عراق و سوریه دارد، آمریکایی‌ها هم در منطقه نه پیروزی دارند نه آبرو و خرف های، ضد ایرانی آن‌ها هیچ اثری در جمهوری اسلامی ندارد.

رئیس هیئت موسس دانشگاه آزاد گفت: از دانشگاه آزاد حقوقی دریافت نمی‌کنم و حقوق پرداختی مدیران دانشگاه آزاد نسبت به گذشته تعدیل شده است است.

وی بیان کرد: این‌ها می‌خواهند برجام را کنار بگذارند، ولی دنیا جلوی آن‌ها ایستاده است.

ولایتی با بیان اینکه دانشگاه آزاد باید حرف اول را در علم و فرهنگ بزند، افزود: ممکن است بعضی بگویند ارزو بر جوانان دانشگاه آزاد عیب نیست، ولی این نشانه دست یافتنی است.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت: ما از تمامیت ارضی کشور‌های منطقه از جمله عراق حمایت می‌کنیم و همه پرسی کردستان عراق نیز علیه تمامیت ارضی عراق است و جمهوری اسلامی به عنوان کشوری که روابط استراتژیک با عراق دارد به هیچ وجه اجازه نمی‌دهد کارها مخالف تمامیت ارضی و هویت عراق صورت گیرد، ما با هر اقدامی که به کشور‌های منطقه بخصوص عراق لطمه بزند مخالفیم، این کار مقدمه تجزیه عراق است.

مدیر هیات موسس و هیات امنای دانشگاه آزاد در رابطه با صحبت‌های اماراتی‌ها در مورد کشور عزیزمان ایران گفت: اماراتی‌ها صحبت بی حساب زیاد دارند.

تعدیل پرداختی مدیران دانشگاه آزاد نسبت به گذشته ، از دانشگاه آزاد حقوقی دریافت نمی‌کنم

ولایتی در بخش دیگری از صحبت‌های خود در پاسخ به خبرنگاران اظهار کرد: نسبت به گذشته پرداختی‌ها به مدیران تعدیل شده است و طبق مصوبه دولت است که این توافق ما در وقت نوریان بود.

وی بیان کرد: حجت الاسلام حسن خمینی هر وقت تشریف بیاورد عضو هیات موسس دانشگاه آزاد هست، حتما اشتغالاتی دارد که چند جلسه نیامده است.

رئیس هیات موسس و هیات امنای دانشگاه آزاددر مورد سفر سردار باقری به ترکیه اظهار کرد: شاید نخستین بار بود که در این سطح در جمهوری اسلامی سفر صورت می‌گرفت و استقبال ترکیه و نوع بحث‌هایی که مطرح شد تعیین کننده بود.

ولایتی افزود: ترکیه و کشور عزیزمان ایران دو کشور همسایه با تاریخ طولانی و روابط حسنه هستند که حسن همجواری رو به توسعه دارند، امیدواریم در اینده شاهد پیشرفت این روابط باشیم.

رئیس هیات موسس و هیات امنای دانشگاه آزاد راجع به اخراج کارمندان رسانه‌های دانشگاه آزاد اظهار کرد: تا جایی که خبر دارم بعد از عوض کردن مدیریت‌ها عده‌ای از همکاران مطبوعاتی استعفا دادند، طبیعی است که مدیران تازه معیار‌هایی دارند و هرکس مطابق نباشد از ادامه همکاری خودداری می‌کند.

وی گفت: دانشگاه آزاد در جهت ایجاد دانشگاه ایرانی اسلامی گام برمی‌دارد. طبیعی است که به خصوص در بخش تحصیلات تکمیلی بر ارتقای کیفیت بسیار تاکید داریم.

ولایتی بیان کرد: درخواست از یکی از معتبرترین موسسات حسابرسی کشور از نخستین کارها ما بود که خواستیم با اضافه کار و به صورت موازی کار کنند، تا زمانی که حسابرسی نشده نباید امور مالی گذشته طبق شایعات ارزیابی شود.

وی گفت: مسلما امور مالی اگر حسابرسی نباشد مورد اختلال قرار می‌گیرد و بنای ما بر پیشگیری است و تلاش می‌کنیم افراد درستکار را منصوب کنیم، ولی تا زمانیکه حسابرسی نشده صحبت کردن راجع به مسایل مالی دور از انصاف هست، مردم هزینه می‌کنند و ما باید از این بیت المال حفاظت کنیم.

رئیس هیات موسس و هیات امنای دانشگاه آزاد گفت: سینما و تئاتر در هدایت یا ضلالت افکار بسیار معجزه گر است و امریکایی‌ها در هالیوود فیلم‌هایی را با اغراض سوء علیه کشور عزیزمان ایران قبل از اسلام و بعد از اسلام تولید می‌کنند، سینما می‌تواند حتی کار چند کتاب را انجام دهد و سینمای کشور عزیزمان ایران باید درجهت حمایت از فرهنگ ایرانی اسلامی باشد همانطور که سینمای دیگران در جهت اهداف صهیونیست هاست و به گونه‌ای فیلم می‌سازند که افراد فکر می‌کنند یهودی‌ها حق دارند که فلسطینی‌ها را از سرزمینشان بیرون کنند، در دانشگاه آزاد هم به این حوزه توجه کامل می‌شود.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا نام واحد نجف آباد دانشگاه ازاد که به اسم شهید حججی نامگذاری شده است بود به نام قبلی خود بازگشت؟ بیان کرد: والدین و همسر شهید حججی نامه‌ای نوشتند و گفتند با توجه به اینکه نجف آباد شهدای بسیاری دارد نمی‌خواهیم فقط اسم شهید حججی مطرح باشد که به درخواست خانواده شهید نام را به نام اول بازگرداندیم.

ولایتی در بخش دیگری از صحبت‌های خود افزود: ما اگر دیدیم رشته‌ای کاربرد ندارد عنوان رشته را عوض کردن می‌دهیم و دانشگاه و امکاناتش پابرجاست و می‌توانیم رشته‌های کاربردی را جایگزین کنیم، بیکاری فقط جهت فارغ التحصیلان دانشگاه ازاد نیست و مساله‌ای عمومی است قانونی داریم که سال ۶۷ در مجلس تصویب شده است و اخیرا در تیرماه ۹۶ از سوی معاون قانونی مجلس تایید شد که هیات سه نفره کدرشته‌های دانشگاه را تعیین می‌کنند.

وی یادآور شد: هیأت ۳ نفره متشکل از دانشگاه آزاد، وزارت علوم و شورای عالی انقلاب فرهنگی مسئولیت پیگیری به رشته‌های دانشگاه آزاد است و قانون ۱۶۷ مجلس شورای اسلامی اخیر‌اً در معاونت پارلمانی مجلس تأیید شده است است.

انتهای خبر/

واژه های کلیدی: مجلس شورای اسلامی | دانشگاه | ایرانی | انقلاب | دانشگاه | فرهنگ | ایران | اسلام | ایرانی | اسلامی