هزینه اضافی | پس انداز | اندازی | اقتصاد | اقتصادی | زندگی | تست روانشناسی

موفقیت اقتصادی با توصیه های دکتر فیل

موفقیت اقتصادی با توصیه های دکتر فیل

عبارات مهم : هزینه اضافی – پس انداز

موفقیت اقتصادی با توصیه های دکتر فیل

حتما چیزهای زیادی درمورد اهمیت بعد انداز کردن و سروسامان دادن به هزینه ها و درآمدهایتان شنیده اید، ولی واقعا به چند درصد آنها عمل می کنید؟ شاید اصلا نمی دانید از لحاظ اقتصادی در زندگی شخصی موفق هستید یا نه، خب ما به شما کمک می کنیم تا خیلی راحت اوضاع خودتان را در مورد دخل و خرج زندگی شخصی تان بدانید.

الیزابت وارن و آملیا وارن، دو متخصص اقتصاد و کارشناس پرسشها اقتصاد خانواده، درآخرین کتاب خود به نام«ثروتی که شما دارید» بر پرسشها ریز اقتصاد خانواده متمرکز شده است اند و راه هایی جهت افراد از طبقات متفاوت جامعه، جهت اینکه پرسشها اقتصادی خود را حل و فصل کنند، ارائه داده اند. درواقع تمرکز مهم آنها بر این بوده که زندگی بدون قرض و وابستگی را جهت افراد متفاوت ممکن کنند. در این کتاب آزمون هایی درنظر گرفته شده است که اوضاع اقتصادی شما، وابستگی های مالی و چگونگی برنامه ریزی های اقتصادی شما را مشخص می کند و با استفاده از آنها می توانید به آشنایی دقیق تری از اوضاع اقتصادی خود برسید. شما با انجام این ۳ آزمون و خودآزمایی می توانید به اوضاع اقتصادی خودتان پی ببرید و نقاط ضعف و قوت خودتان را شناسایی کنید.

هزینه اضافی | پس انداز | اندازی | اقتصاد | اقتصادی | زندگی | تست روانشناسی

● زیربنای اقتصادی تان محکم است یا نه؟

شما باید درمورد پرسشها ساختاری و زیربنای اقتصاد شخصی تان اوضاع کاملا مشخصی داشته باشید. با شرکت در این آزمون خودشناسی می توانید درمورد اوضاع اقتصادی تان در این بخش به آشنایی بهتری برسید و ببینید آیا از بعد مخارج مهم زندگی تان برمی آیید؟ به این سؤالات با بله یا خیر پاسخ دهید.

۱ من هرماه این نگرانی را دارم که از بعد هزینه های معمول زندگی ام، مثل پول آب و برق برنیایم.

موفقیت اقتصادی با توصیه های دکتر فیل

الف) بله ب) خیر

۲ به طور معمول زیاد درآمد من صرف هزینه هایی می شود که کنترلی روی آنها ندارم، به عنوان نمونه هزینه تعمیرات اتومبیل.

هزینه اضافی | پس انداز | اندازی | اقتصاد | اقتصادی | زندگی | تست روانشناسی

الف) بله ب) خیر

۳ بعد از پرداخت های هزینه های ماهانه تقریبا هیچ پولی جهت من باقی نمی ماند.

موفقیت اقتصادی با توصیه های دکتر فیل

الف) بله ب) خیر

۴ من فقط پولم را روی چیزهای مهم زندگی ام می گذارم ولی باز هم کم می آورم.

الف) بله ب) خیر

۵ هرگز ولخرجی نمی کنم ولی نمی توانم اصلا بعد انداز کنم.

الف) بله ب) خیر

۶ واقعا هیچ یک از هزینه هایم را نمی توانم از بین بردن کنم.

الف) بله ب) خیر

اگر فقط پاسخ تان به یکی از سؤالات «بله» باشد و به بقیه جواب «خیر» داده باشید، یعنی اوضاع ساختاری و پایه ای اقتصادی شما و اقتصاد شخصی شما مناسب است ولی اگر به زیاد از یک سؤال پاسخ «بله» داده باشید، یعنی از لحاظ اقتصادی دچار مسئله هستید و باید حتما فکری جهت اصلاح اوضاع اقتصادی تان بکنید.

● مدیر موفقی هستید یا نه؟

حالا، بعد از بررسی کردن ۳ بعد مهم اقتصاد شخصی (یا اقتصاد خانوادگی) خود احتمالا به آشنایی بهتری از اوضاع اقتصادی خود رسیده اید یا متمرکز بر این عنوان شده است اید، اگر شما در هر ۳بخش زیربنا، هزینه کردن ها و بعد انداز کردن نمره قبولی گرفته اید، یعنی انسانی با «شناخت اقتصادی» مناسب هستید و در واقع می شود گفت که در زندگی خودتان یک مدیر اقتصادی موفق هستید.

● به بعد اندازکردن فکر می کنید؟

پس انداز کردن و سرمایه گذاری راه ثروتمند شدن و ساختن آینده هست. شما باید از همین امروز به فکر بعد انداز کردن باشید، لیکن بزرگ ترین اشتباه درمورد بعد انداز کردن این است که بگویید «از ماه دیگر بعد انداز کردن را شروع می کنم». این درواقع بزرگ ترین و پرشمارترین خطایی است که بسیاری از افراد آن را انجام می دهند. ولی واقعا کاری را که می شود از ماه آینده شروع کرد می توان از همین امروز هم شروع کرد، یعنی اگر بخواهید تصمیمی را به ماه آینده موکول کنید هرگز آن را شروع نخواهید کرد. آیا روش شما درمورد بعد انداز کردن مناسب است؟ به این سؤالات با بله یا خیر پاسخ دهید.

۱ من سخت کار می کنم، ولی با این وجود نمی توانم هیچ بعد اندازی داشته باشم.

الف) بله ب) خیر

۲ من زیاد وقت ها در آخرماه قرض هایی دارم که باید پرداخت کنم، یعنی هرماه به طور میانگین چندبار قرض می کنم.

الف) بله ب) خیر

۳ من برنامه مشخص و منظمی جهت بعد انداز ندارم.

الف) بله ب) خیر

۴ هر لحظه دلواپس این هستم که نتوانسته ام بعد انداز مناسبی جهت دوران بازنشستگی داشته باشم.

الف) بله ب) خیر

۵ اگر جهت مدت ۳ماه حقوق من پرداخت نشود، زندگی ام کاملا به مسئله خواهد خورد.

الف) بله ب) خیر

۶ اگر ناگهان با یک هزینه اضافی روبه رو شوید (مثلا یک عمل جراحی، هزینه سنگین تعمیر اتومبیل و…) مجبور هستید که قرض کنید.

الف) بله ب) خیر

۷ جهت آینده فرزندانم هیچ گونه بعد اندازی ندارم.

الف) بله ب) خیر

۸ من به دوستانم، اعضای خانواده ام و سایر آشنایانم بدهکارم.

الف) بله ب) خیر

۹ نمی توانم وسایل منزل مثل نیمکت، ماشین ظرفشویی یا یک دستگاه تلویزیون را به صورت نقدی بخرم و آنها را باید با قرض کردن یا به صورت قسطی بخرم.

الف) بله ب) خیر

۱۰ تلاش می کنم که بعد انداز کنم، ولی هر لحظه فکر می کنم که به اندازه کافی بعد انداز نمی کنم.

الف) بله ب) خیر

اگر به هیچ سؤالی پاسخ «بله» نداده اید یا اگر فقط یک پاسخ «بله» داشته اید، این به آن معناست که شما روش مناسبی جهت سرمایه گذاری و بعد انداز دارید و درواقع امکانات مالی جهت پرسشها احتمالی پیش رو را دارید، ولی اگر به بیش از یک سؤال پاسخ مثبت داده اید این به آن معناست که شما روش مناسبی جهت بعد انداز کردن ندارید و درواقع یا هزینه های شما زیاد است یا درآمد شما با هزینه هایتان نمی خواند یا اینکه نظم مناسبی در مورد درآمدها و هزینه هایتان ندارید و به هرحال نیازمند اندیشیدن یک روش بسیار سخت گیرانه و دقیق جهت بعد انداز از همین امروز هستید.

● چقدر هزینه می کنید

شما ممکن است که زیربنای اقتصادی و ساختار اقتصادی فردی مناسبی داشته باشید، ولی اگر در انتهای ماه می بینید که نمی توانید پولی بعد انداز کنید، باید بدانید مسئله از کجاست. آیا بیش از حد خرج می کنید؟ به این سؤالات با بله یا خیر پاسخ دهید.

۱ هنگامی که جهت خرید کردن می روم، هیچ وقت نمی دانم که به طور دقیق چقدر پول دارم که جهت خرید کردن خرج کنم.

الف) بله ب) خیر

۲ اگر چیزی ببینم که واقعا از آن خوشم بیاد، آن را می خرم، حتی اگر پول کافی نداشته باشم.

الف) بله ب) خیر

۳ هیچ وقت نمی فهمم پولم چطور خرج می شود.

الف) بله ب) خیر

۴ خیلی اوقات چیزهایی می خرم که هنگامی که به منزل می رسم از خودم می پرسم واقعا به آنها نیاز داشتم یا نه و خیلی وقت ها می فهمم چیزهایی خریده ام که هیچ نیازی به آنها نداشته ام.

الف) بله ب) خیر

۵ نگرانی راجع به پرسشها مالی و هزینه ها خیلی وقت ها باعث می شود که حتی خیلی چیزهایی که برایم لذت بخش هستند دیگر لذتبخش نباشند.

الف) بله ب) خیر

۶ زمانی که به تعطیلات یا مراسمی مثل مراسم خوش حالی تولدها و عروسی ها می روم، نمی دانم چقدر پول می توانم در این مراسم خرج کنم.

الف) بله ب) خیر

۷ هر لحظه فکر می کنم که پول زیادی جهت خرید لباس، غذا خوردن در رستوران ها و تفریح می پردازم.

الف) بله ب) خیر

۸ به مشکل و با تمام وجودم کار می کنم تا بتوانم هزینه های زندگی ام را بپردازم.

الف) بله ب) خیر

اگر پاسخ شما به هیچ کدام از سؤالات «بله» نبود یا فقط به یکی از این ۸سؤال جواب «بله» داده اید، یعنی هزینه کردن شما و حس ولخرجی تان درحد منطقی و معقول واقع شده است است ولی اگر زیاد از یک پاسخ «بله» داشته باشید، یعنی هزینه کردن های شما غیرمنطقی است و شما ولخرجی های بی علت و غیرمعقول دارید و باید جهت آن فکری کنید.

منبع:مجله سیب سبز

واژه های کلیدی: هزینه اضافی | پس انداز | اندازی | اقتصاد | اقتصادی | زندگی | تست روانشناسی