معاشرت با دیگران | زندگی | تمرکز | تصویر | مهمانی | فعالیت | تنهایی | تست روانشناسی

درونگرا یا برونگرا؟ / آزمون روانشناسی

آزمون روانشناسی : درونگرا یا برونگرا؟

عبارات مهم : معاشرت با دیگران – زندگی

 

 

درونگرا یا برونگرا؟ / آزمون روانشناسی

 

ما انسان ها دارای شاخصه های شخصیتی مختلفی هستیم، تفاوت این شاخصه ها در افراد موجب می شود که مادر موقعیتی یکسان رفتارهای متفاوتی از دیگران داشته باشیم….

 

یکی از این خصوصیات شخصیتی که به علت تاثیر بر همه جنبه های زندگی ما توجه زیادی را به خود جلب کرده هست، «درون گرایی» و بعد دیگر آن «برون گرایی» هست. جهت آگاهی از چگونگی تاثیر این شاخصه بر زندگی در شروع بهتر است با تعریف این مفاهیم آشنا شویم.

معاشرت با دیگران | زندگی | تمرکز | تصویر | مهمانی | فعالیت | تنهایی | تست روانشناسی

 

«درون گرایی» رفتاری است که با نظر درونی، ذهنی همراه هست. فرد «درون گرا» آمادگی بیشتری جهت خودداری و تسلط بر نفس از خود نشان می دهد. این افراد کمتر میل به به حضور درجمع دارند و زیاد دقت خود را به مطالعه و فعالیت های ذهنی انفرادی می گذرانند.

 

«برون گرایی» رفتاری است که با نظر عینی و خارجی مشخص شده است و با فعالیت عملی بالاتری همراه هست، افراد «برون گرا» از آمادگی کمتری جهت تسلط بر نفس خویش برخوردارند. معمولا نسبت به افراد درونگرا اعتماد به نفس بالاتری دارند بودن در جمع و فعالیت های گروهی را بر فعالیت های انفرادی ترجیح می دهند.

 

در گذشته تصور می شد که یکی از دو بعد «درون گرایی» بر دیگری از ارجحیت دارد. ولی مطالعات اخیر نشان داده اند که چنین فرضی صحت نداشته و هر از این شاخصه ها دارای نقاط ضعف و قوتی هست. در جدول زیر مهمترین تفاوت های افراد «برون گرا» و «درون گرا» در حیطه های متفاوت که باعث تفاوت خواسته ها، نیازها، علایق و در نتیجه احساسات و رفتارهای آنها می شود، مطرح شده است است.

درونگرا یا برونگرا؟ / آزمون روانشناسی

 

«برون گرایی»

 

حل مساله: میل به به با صدای بلند فکر کردن، خطور کردن عالی ترین راه حل ها به ذهن در هنگام حرف زدن، نادیده گرفتن نظرات دیگران، علاقه به شرکت در بحث های گروهی به منظور حل مشکل

معاشرت با دیگران | زندگی | تمرکز | تصویر | مهمانی | فعالیت | تنهایی | تست روانشناسی

 

ارتباطات: ترجیح ارتباط رو در رو در صورت امکان، میل به به دیدن تصویر العمل ها و رفتارهای غیرکلامی، نیاز به بازخورد فوری، عدم علاقه به نوشتن خاطرات روزانه یا ایمیل های طولانی، جستجو جهت یافتن وقت هایی جهت گفتگو و فعالیت های اجتماعی

 

تصمیم گیری: دریافت اطلاعات از دیگران قبل از تصمیم گیری میل به به سریع عمل کردن در موقع بحرانی

درونگرا یا برونگرا؟ / آزمون روانشناسی

 

تعاملات بین فردی: انرژی گرفتن از تعامل با دیگران و احساس تخلیه انرژی به واسطه تحمل تنهایی به مدت طولانی، داشتن دوستان و آشنایان زیاد

 

توجه و تمرکز: تمرکز زیاد روی افراد و اشیا دور و بر، ناتوانی در تمرکز به هنگام سکوت، خسته شدن از اجبار به نشستن و توجه طولانی مدت به یک شی یا موضوع، اهمیت ندادن به عوامل مزاحم

 

نقاط قوت طبیعی: انرژی دادن به افراد و گروه ها، توانایی سریع تصویر العمل نشان دادن، به وجود آمدن احساس شور و هیجان، آشنا کردن افراد به یکدیگر

 

نقاط ضعف طبیعی: ندادن فضا به دیگران جهت صحبت کردن، توجه نکردن به اطلاعات دیگران، ننوشتن راجع به مشکلات، تصویر العمل نشان دادن قبل از فکر کردن

 

چگونه باعث آزار دیگران می شوند: با صحبت کردن و جلب توجه زیاد و اجازه ندادن به دیگران جهت مطرح کردن خود در جمع

 

سوء تعبیر دیگران در مورد آنها: شاید دیگران انها را افرادی خودخواه که جهت دیگران ارزشی قائل نیستند تصور کنند.

 

«درون گرایی»

 

حل مسئله: میل به به پردازش درونی اطلاعات، خطور کردن عالی ترین راه حل ها به هنگام سکوت و تنهایی، نیاز به زیاد کردن دانش و آگاهی قبل از بحث راجع به مسئله مورد نظر

 

ارتباطات: ترجیح دادن ایمیل و خبر های صوتی، دوری از تعاملات غیرضروری، عدم علاقه به هدر دادن وقت با بحث و گفت و گو، میل به به فکر کردن قبل از عمل، عدم علاقه به جلسات و ملاقات های طولانی مدت، جستجو جهت یافتن وقت هایی جهت تنهایی و سکوت

 

تصمیم گیری: تصمیم گیری مستقل دو بدون دخالت دیگران برایشان خوشایندتر هست، نیاز داشتن به وقت قبل از شروع فعالیت

 

تعاملات بین فردی: احساس تخلیه انرژی به واسطه تعاملات زیادی، اجتماعی و نیاز به تنهایی جهت نیرو گرفتن دوباره، بودجه بندی دقیق” وقت مخصوص به دیگران”

 

توجه و تمرکز: تمرکز زیاد روی افکار و نظرات درونی، اغلب مشغول گفتگوی درونی بودن، لذت بردن از تمرکز در سکوت بر یک موضوع، ناراحت شدن از عوامل مزاحم

 

نقاط قوت طبیعی: آرام کردن افراد و گروه ها، ارزیابی موقعیت قبل از عمل کردن، گوش دادن به نظرات دیگران، مستقل عمل کردن

 

نقاط ضعف طبیعی: ناتوانی از در میان گذاشتن افکارشان با دیگران، مشورت نگرفتن از دیگران، تاکید بیش از حد بر نوشتن، فکر کردن خیلی زیاد قبل از اقدام به عمل

 

چگونه باعث آزار دیگران می شوند: با ناتوانی در ابراز عقاید، شرکت نکردن در بحث ها یا تصویر العمل نشان ندادن نسبت به حرف های دیگران

 

سوء تعبیر دیگران در مورد آنها: ممکن است دیگران به اشتباه آنها را افرادی کناره گیر، خجالتی و غیرصمیمی تلقی کنند.

 

آشنایی ما با شاخصه های شخصیتی خود و اطرافیان مان باعث می شود که با پذیرش این تفاوت ها و احترام گذاشتن به آنها در برخورد با دیگران واکنش‌ها معقولانه تری داشته باشیم.

 

آزمون «برون گرایی»

 

آزمون زیر به شما کمک می کند تا حدس و گمان هایی را که در مورد این جنبه از شخصیت تان دارید به یقین تبدیل کرده و با توجه به آشنایی و آگاهی که در مورد خودتان به دست آورده اید، در گزینش شریک زندگی معقولانه تر عمل کنید.

 

عبارات زیر را با دقت خوانده و با گزینش یکی از گزینه های بلی یا خیر به آنها پاسخ دهید.

 

عبارت

 

۱٫آیا شمار سرگرمی های متنوعی دارید؟

۲٫آیا فرد پرحرفی هستید؟

۳٫آیا نسبتا با نشاط و سرزنده هستید؟

۴٫آیا می توانید در یک مهمانی شاد شرکت کرده و لذت ببرید؟

۵٫آیا از ملاقات با افراد تازه لذت می برید؟

۶٫آیا معمولا در موقعیت های اجتماعی، حضور غیرفعال دارید؟

۷٫آیا علاقه زیادی به گردش کردن دارید؟

۸٫آیا مطالعه را به ملاقات با مردم ترجیح می دهید؟

۹٫آیا دوستان زیادی دارید؟

۱۰٫آیا خود را فرد بی قیدی می دانید؟

۱۱٫آیا معمولا در پیدا کردن دوستان تازه پیشقدم می شوید؟

۱۲٫ آیا هنگامی که با دیگران هستید، اغلب ساکت می مانید؟

۱۳٫ آیا می توانید به آسانی به یک مهمانی نسبتا کسل کننده، جان ببخشید؟

۱۴٫ آیا دوست دارید جهت دوستان خود لطیفه و داستان های خنده آمیز تعریف کنید؟

۱۵٫آیا معاشرت با مردم را دوست دارید؟

۱۶٫ آیا در گفتگو با مردم، معمولا حاضرجواب هستید؟

۱۷٫آیا دوست دارید کارهایی را که سرعت عمل مورد نیاز دارند، انجام دهید؟

۱۸٫ آیا اغلب فعالیت هایی زیاد ازآنچه وقت در اختیار دارید، به عهده می گیرید؟

۱۹٫آیا می توانید یک مهمانی راه بیندازید؟

۲۰٫آیا هیجان و شلوغی زیاد در اطرافتان را دوست دارید؟

۲۱٫آیا دیگران فکر می کنند شما فرد با نشاط و دل زنده ای هستید؟

 

نمره گذاری:

 

برای به دست آوردن نمره نهایی به هر گونه بلی یک امتیاز و هر گزینه خیر، امتیاز بدهید. البته در سوالات ۶، ۸ و ۱۲ نمره گذاری به صورت معکوس انجام می شود، یعنی به گزینه بلی، امتیاز و به گزینه خیر یک امتیاز تعلق می گیرد. در پایان، امتیاز همه ۲۱ عبارت را با هم جمع کنید.

 

تفسیر نتایج

 

نمره بالاتر از ۱۴:

 

احتمالاً شما فرد برونگرایی هستید و از این رو شما جهت اداره امور زندگی خویش به انگیزه ها ومحرک های نیرومند نیاز دارید. احتمالاً شما زیاد دارای نظر عینی و خارجی بوده و دارای فعالیت عملی عالی هستید.ولی میزان تسلط بر نفستان نسبت به افراد درون گرا کمتر هست. شما مایلید که بر محیط اطراف خود تاثیر گذارده و به مسابقه با دیگران پرداخته و در مجامع عمومی زیاد ظاهر می شوید.

 

نمره پایین تر از ۱۴:

 

امتیاز شما گویای این است که احتمالاً فرد درونگرایی هستید. شما جهت شروع یا ادامه دادن کارها و فعالیت هایتان به انگیزه ها و محرک های خیلی نیرومند نیاز ندارید. افراد درون گرا دارای نظر درونی و ذهنی هستند و آمادگی بیشتری را باری خودداری و تسلط بر نفس خویش از خود نشان می دهند. احتمالاً شما ترجیح می دهید اوقات خود را به مطالعه گذرانده و زیاد تنها باشید و چون از تنهایی لذت می برید، کمتر مایل به معاشرت با دیگران هستید.

 

گاهی وقت ها، بعضی از ما به علت زندگی با افرادی که از نظر این شاخصه شخصی با ما تفاوت دارند، دچار تعارض هایی می شویم. از آنجایی که هر لحظه تغییردادن خودمان، راحت تر از عوض کردن دادن دیگران هست، راهکارهای زیر می توانند به ما کمک کنند تا از میزان برونگرایی یا درونگرایی خود بکاهیم و بدهید ترتیب با دوست یا اعضای خانواده مان صمیمت و سازگاری بیشتری داشته باشیم.

 

راهکارهایی جهت «درون گرا»

 

۱-شرکت در فعالیت های جمعی مورد علاقه

 

ممکن است از اینکه به مهمانی یا گردش برویم خوشمان نیاید. ولی به هر حال هر یک از مابه موضوعاتی مانند یک فعالیت هنری (مانند نقاشی) یا ورزشی (مثل والیبال) و … علاقه مندیم و از انجام دادن آنها لذت می بریم بهتر است که این کارها را به صورت گروهی انجام دهیم. در نظر داشته باشیم که منظور از ارتباط اجتماعی فقط شرکت در مهمانی نیست.

 

۲-بالا بردن اطلاعات

 

گاهی اوقات اتفاق می افتد که ما در جمعی حضور داریم، همه در حال حرف زدن هستند و ما احساس می کنیم که هیچ حرفی جهت گفتن نداریم. بهتر است قبل از حضور در جمع مباحث احتمالی مورد بحث را آینده نگری کرده و در مورد آنها اطلاعاتی به دست آوریم.

 

۳-ابراز احساسات در خانواده

 

برای اینکه بتوانیم احساسات مثبت و منفی خود را به دیگران ابراز کنیم، باید این کار را از صمیمی ترین عضو خانواده یا دوستمان شروع کنیم. اگر ما خود را موظف کنیم که هر روز حداقل یک بار در مورد احساساتمان با شخصی صحبت کنیم، کم کم به این کار عادت خواهیم کرد.

 

راهکارهایی جهت «برون گراها»

 

۱-شمردن اعداد

اگر ما افراد برونگرا هستیم با خود تمرین کنیم که قبل از زدن حرفی یا انجام عملی تا ۱۰ بشماریم، تصویر العمل هایی معقول تر و سنجیده تری خواهیم داشت، چه بسا در بعضی موارد تصمیم بگیریم که صحبت نکنیم و به دیگران نیز اجازه دهیم تا نظراتشان را مطرح کنند.

 

۲-فرصت دادن به دیگران

می توانیم از یکی از اعضای خانواده یا دوست صمیمی مان تقاضا کنیم که هر گاه در جمعی زیاد صحبت می کنیم و به دیگران اجازه حرف زدن نمی دهیم، با یک کلمه رمزی ما را متوجه این عنوان کند.

۳-شناختن علاقه فردی

یک انسان هرقدر هم برونگرا باشد، باز هم فعالیت انفرادی است که از انجام آن لذت ببرد. شناسایی این علاقه و پرداختن به آن کمک می کند تا افراد برونگرا لذت بردن از تنهایی را نیز تجربه کنند و از تنهایی بی تاب نشوند.

منبع : borna .com

واژه های کلیدی: معاشرت با دیگران | زندگی | تمرکز | تصویر | مهمانی | فعالیت | تنهایی | تست روانشناسی