برگزاری آزمون های آنلاین

سوالات تستی مصاحبه احکام شرعی/ تعریف و تقسیمات احکام

سوالات تستی مصاحبه احکام شرعی/ تعریف و تقسیمات احکام

جامع ترین سوالات نهایی مصاحبه احکام شرعی در سایت گزینه ها. با طرح ویژه آزمون مصاحبه احکام شرعی در خدمت شما دوستان عزیز می باشیم.

تعریف احکام شرعی:

احكام شرعى مجموعه قوانين و مقرراتى است كه شارع و قانون‌گذار مقدس اسلام، براى اصلاح امور معاش و معاد مردم و جامعه تشريع كرده است.
احکام شرعی، به آن دسته از مجعولات و اعتبارات شرعی گفته می‌شود که به صورت مستقیم یا با واسطه به افعال بندگان تعلق گرفته است.بدیهی است که احکام شرعی از طریق ادله شرعی در دست رس بندگان قرار می‌گیرد، مانند: خطاب «صلّ» که از آن وجوب شرعی به دست می‌آید.

تقسیمات احکام شرعی

احكام شرعى به اعتبارهاى گوناگون داراى تقسيم‌هاى مختلفى است كه مهمترين آن‌ها تقسيم احکام به تكليفى و وضعى است.

  • حكم تكليفى: همان بايدها و نبايدها است كه به طور مستقيم به فعل مكلّف مرتبط است و موضوع آن انجام يا ترك فعلى به وسيله مكلّف است.
    حكم تكليفى به پنج نوع- وجوب، حرمت، استحباب، کراهت و اباحه- تقسيم مى‌شود.
  • حكم وضعى:حكمى است كه صفت شيئ و يا فعل و تركى را تبيين مى‌كند و همواره به طور مستقيم به فعل مكلّف مرتبط نيست و بيشتر، موضوع احكام تكليفى قرار مى‌گيرد.
    موضوع حكم وضعى ممكن است اشياء و اعيان خارجى باشد، مانند نجاست و طهارت و يا افعال مكلّفين، همچون صحّت بیع و جزئيّت و ركنيّت رکوع در نماز.
    بجز احكام پنج‌گانه تكليفى، تمامى احكام شرعى ديگر مانند نجاست، طهارت، صحّت، بطلان، ملكيّت، شرطيّت و مانعيّت، احكام وضعى‌اند.

مزایای شرکت در آزمون آنلاین:

سوالات احکام اسلامی و بینش اسلامی برای آزمون های استخدامی بانک ها و موسسات مالی، مصاحبه های استخدامی و آزمون های گزینش و آزمون های استخدامی نهادهای نظامی و انتظامی مانند سپاه، ارتش و نیروی انتظامی و تمامی آزمون هایی که در آنها سوالات احکام پرسیده می شود کاربرد خواهد داشت.

اگر خود را برای مصاحبه آماده می کنید و می خواهید اطلاعات خود را در زمینه احکام بیشتر کنید، در این آزمون شما به هدف خود خواهید رسید.با ما همراه باشید.

اگر برای پاسخ دادن آماده اید بر روی شروع آزمون کلیک کنید.

مشخصات آزمون:

تعداد سوالات: ۳۰

سوالات نمایش داده شده: ۱۰

نحوه نمایش سوالات: تصادفی

تکرار آزمون: ۱

مدت زمان : ۱۵ دقیقه

توضیحات: این آزمون به صورت تستی بوده و ۱۰ سوال برای شما نمایش داده می شود.